Na výlet do historie plastické chirurgie

Na výlet do historie plastické chirurgie

Touha po kráse a dokonalosti je stará jako lidstvo samo. Zkrášlování těla tetováním, skarifikací nebo piercingem je starší než třeba zemědělství. A jak je to s plastickou chirurgií – medicínským oborem, který se nám dostává do povědomí až během posledních přibližně dvaceti let? I tady sahají kořeny dál, než bychom si mohli myslet. Pojďte s námi projít nejdůležitějšími momenty, které stály u zrodu moderní plastické chirurgie…

Praotec plastické chirurgie

Jmenoval se Sushruta a žil v Indii přibližně 800 let př. n. l. Tento hinduistický operatér skutečně položil základy oboru jako takovému. Jako vůbec první se totiž pustil do rekonstrukce nosu s pomocí štěpu z tváře. Svou práci poté navíc pečlivě zdokumentoval v souboru lékařských textů, které byly v roce 750 př. n. l. přeloženy do arabštiny a postupně si probily svou cestu do Evropy.

Staří dobří Řekové a Římané

Poskočíme trochu v čase – je pravda, že stovek let po Sushrutovi se toho v plastice mnoho neudálo. Zlom přišel až ve starověkém Řecku a Římě, v období prvních vynálezců a myslitelů. Římský spisovatel Aulus Cornelius se jako první pustil do popisu metod, které můžeme vnímat jako prvotní pokusy o rekonstrukce uší, rtů a nosu.

Renesance plastické chirurgie

Pokrok v oboru ale nabral nejvyšší obrátky v období renesance. A navázalo se opět tam, kde položil základy slavný Sushruta. Tomu vděčil za mnohé například i holandský astronom působící v Praze, Tycho de Brahe, který v roce 1566 přišel v duelu o nos a následně jej získal zpět jen díky zachovaným spisům indického praotce celé vědy. V 15. století se navíc objevily i další texty, které popisovaly maxilofacilární zákroky, operace víček, a dokonce i protokol operace gynekomastie. A tím se dostáváme rovnou ke kořenům současných redukcí prsou.

To nejdůležitější, co ale renesance přinesla plastice, je uvědomění, že místa rekonstrukcí potřebují ze všeho nejvíc kvalitní přívod a cirkulaci krve tak, aby mohly přirůst a nevznikal v nich zánět. Tenhle aha-moment hrál zásadní roli v úspěšnosti zákroků – mluvíme přeci jen o době, kdy vynález penicilinu byl ještě v nedohlednu.

Velké války

Velké války přinesly značné pokroky, a to i v plastické chirurgii. Příchod moderních zbraní, včetně těch chemických, znamenal komplexnější zranění a rány, a tedy i nutnost sofistikovanějších rekonstrukčních operací. Hlavní postavou plastické chirurgie, kterou si historie velmi dobře pamatuje, je sir Harold Gilles, novozélandský lékař, který dal základ hned několika technikám plastické chirurgie a zároveň představil metodu růstu kožního štěpu.

Moderní plastická chirurgie

A které zásadní milníky stály za vznikem moderní plastické chirurgie, jak ji známe dnes? Zmíníme dva. Počátek šedesátých let 20. století a vynález zdravotnického silikonu a následně konkrétně rok 1962, kdy Dr. Cronin přišel s prvními prsními implantáty.

Stačila chvilka a jsme tu – v roce 2019, kdy neexistuje jeden, ale desítky, ne-li stovky typů implantátů a technologie i techniky plastické chirugie postupují každý rok, ne každý měsíc mílovými kroky vpřed.

Plastická chirurgie kliniky Mediestetik vychází z moderních základů oboru, zároveň ale rozhodně nezůstává stát na místě. Naši chirurgové patří mezi mezinárodně uznávané odborníky, cestují, vzdělávají se a sami sdílí své zkušenosti. Naši MUDr. Aneta Krajcová a MUDr. Miroslav Veliký rozhodně patří mezi ty, kteří píší další řádky v historii plastické chirurgie. Potvrzuje to i nespočet spokojených klientů a klientek, kteří tyto lékaře opakovaně vyhledávají.

Chcete se i Vy svěřit do rukou špiček plastické chirurgie? Zvedněte telefon a objednejte se na konzultaci:

+420 242 242 242 nebo info@mediest.cz

 

Související články:

5 nejbizarnějších plastických operací.

Proč plastická chirurgie už dávno není jen ženskou doménou?

Jak je to s liposukcí?

#plastická chirurgie # historie # prsní implantáty # rekonstrukce # operace nosu

Kontaktujte nás

vyberte soubory