Léčba paradontózy a onemocnění parodontu

Nevhodným životním stylem a nesprávnou péčí o dutinu ústní netrpí jen zuby, ale zejména měkké tkáně. Jsou-li infikovány, rozvíjejí se v nich záněty a ty následně způsobují ještě daleko větší škody, než jsme možná čekali – uvolňují například usazení zdravých zubů v kostní tkáni a způsobují jejich viklání a vypadávání (tedy paradontózu). Na léčení nikdy není pozdě, čím déle však otálíte, tím je složitější.

Co je parodont?

Parodont představuje tkáně těsně obklopující zub a stará se o fixaci a pevnost zubů při jejich běžném fungování. Zahrnuje dáseň, čelistní kost, vazivo a zubní cement.

Jaká jsou nejčastější onemocnění parodontu?

Gingivitida (zánět dásní)

Může být provázena různými nepříjemnými pocity, ať už jde o krvácení či otékání dásní nebo bolestivostí. Většinou tyto symptomy nejsou příliš výrazné, a proto pacient v této fázi často váhá s návštěvou lékaře.

Hypertrofická gingivitida

Pokud se pacient na lékaře neobrátí, může zánět dásní přejít do tzv. hypertofické formy, to znamená, že dáseň zarudne a při doteku bolí. Pacient má v této fázi často problémy s čištěním zubu, což mívá za následek hromadění velkého množství plaku a nepříjemný zápach z ústní dutiny. Kromě toho má pacient v této fázi silné bolesti při konzumaci horkých, studených a ostrých jídel.

Paradontitida (paradontóza)

Je nejrozšířenějším parodontálním onemocněním. Bakterie pronikající hluboko pod dáseň v této fázi ničí vazivo a kostní tkáň, která obklopuje kořen zubu a udržuje ho v kostním lůžku čelistní kosti. Dochází k rozpouštění kostní tkáně a k následnému viklání zubu. V důsledku toho mohou zuby začít vypadávat, protože je už okolní tkáně nejsou schopny udržet.

Jak probíhá léčba parodontu a paradontózy?

Naše klinika využívá těch nejmodernějších metod soudobé stomatologie, a to včetně moderních technik léčby parodontu pomocí ultrazvuku či speciálního medicínského laseru. To našim stomatologům umožňuje provádět úspěšné léčení parodontu a paradontózy i ve velmi komplikovaných případech.

Léčba parodontu a paradontózy v zásadě znamená důkladné čištění zubů a dásní od všech usazenin a zánětlivých ložisek pomocí manuálních technik, ultrazvuku či diodového laseru. V pokročilejších stádiích problémů s parodontem se často provádí dlahování zubů s použitím preparátu regenerujícího kost.

Indikace jednotlivých ošetření samozřejmě závisí zejména na stavu ústní dutiny pacienta a na doporučení lékaře.

4 důvody proč léčit paradontózu

1. Stomatologie není jen o zubech samotných – Problémy se mohou vyskytnout i na okolních tkáních, ve kterých je zub ukotven. Potom přichází na řadu paradontologie – další z oborů, kterým se naše stomatologické oddělení věnuje.

2. Jak vypadá parandontóza? – Podle fáze/závažnosti se liší i druh paradentózy a její příznaky. V počátcích se objevují primárně dobře známé, ale často opomíjené symptomy jako jsou: zarudnutí, oteklost, bolestivost a krvácivost dásní.

3. Nabídka řešení dle stavu – Na klinice Mediestetik vám pomůžeme jak při počátečních fázích paradontózy (vyčištěním usazenim a zánětlivých ložisek), i s případným zásadnějším zásahem v podobě parodontologických dlah.

4. Můžete napravit to, co na vašich zubech napáchala jak genetika, tak hlavně předchozí životní styl – Stačí se jen obrátit na ty správné odborníky na klinice Mediestetik v Praze a Teplicích.

Ošetřující lékaři

Fotogalerie

Léčba paradontózy a onemocnění parodontu | Klinika Mediestetik Léčba paradontózy a onemocnění parodontu | Klinika Mediestetik

Video

Léčba paradontózy a onemocnění parodontu | Klinika Mediestetik

Ceník

  • Cena konzultace 500 Kč
  • Iniciální terapie 1 950 Kč
  • Dezinfekce jedna návštěva 5 000 Kč

V případě, že se v potvrzeném termínu z jakéhokoliv důvodu nemůžete dostavit, informujte nás prosím o této skutečnosti minimálně 48 hodin před dohodnutou schůzkou. Nově možnost pořídit i na splátky!
Více informací se dozvíte na recepci nebo na tel. +420 242 242 242

Kontaktujte nás

vyberte soubory

Odpovídáme na vaše dotazy

Jak se parodont léčí?

Léčba parodontu představuje léčbu tkání okolo zubu (dáseň, čelistní kost tvořící lůžko zubu, vazivo a zubní cement neboli vnější tkáně pokrývající kořen), které zajišťují fixaci zubu, regulují zátěž zubu při žvýkání a plní vyživovací a regenerační funkce.

Dobrý den, může mi něco pomoci pro předcházení problémů s dásněmi?

Velice účinná prevence může být i pravidelná dentální hygiena, kterou by měl každý pacient podstupovat přibližně jednou za půl roku.

Dobrý den, trápí mě bolest dásně. Jak je možné ji léčit?

Bolest dásně může mít více příčin. Jedná se tedy o velmi specifickou léčbu a nejdůležitější roli v ní hraje individualita pacientova organismu, která se případ od případu liší.

Další dotazy

Další procedury