Ortodoncie a ortodontická léčba

Ortodontická léčba se diagnostikuje pacientům s nerovnostmi skusu, které mohou být buď zdravotním, nebo čistě jen estetickým problémem. Pomocí fixních rovnátek se dosahuje nejúčinnějšího zmírnění či úplného vyřešení těchto nerovností. Vnější ocelová fixní rovnátka jsou nejrozšířenější metodou této léčby.

Co jsou fixní rovnátka?

Klasická vnější fixní rovnátka jsou tvořena ocelovými  nebo keramickými zámky a tenkým spojovacím drátkem. Zámky jsou napevno přilepeny na vnější straně zubů a drátkem jsou postupně stahovány do kýžené podoby vyrovnání zubního oblouku. 

Jaké problémy tato rovnátka řeší?

Mezi ty nejčastější problémy, které řeší nasazení rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí.

Jak dlouho musím mít tato rovnátka nasazená?

Ortodontická léčba je velmi individuální a liší se případ od případu, nejčastěji má ovšem pacient rovnátka nasazená jeden až dva roky.

Na co si dát pozor?

Při léčbě klasickými fixními rovnátky je naprosto klíčová hygiena ústní dutiny. Protože zuby bývají kvůli zámkům hůře přístupné, je třeba věnovat velkou pozornost pravidelnému a pečlivému čistění zubů i častějším návštěvám stomatologa za účelem provádění profesionální dentální hygieny.

Co jsou rovnátka Invisalign?

Neviditelná rovnátka Invisalign jsou nejnovějším výrobkem z řady individuálních rovnátek. Jsou vyrobena z hladkého, pohodlného a prakticky neviditelného plastu, který se umisťuje přes zuby. Nošením těchto rovnátek dochází k postupnému srovnání zubů do požadované polohy a postavení na základě ortodontického léčebného plánu.

Fóliová rovnátka neobsahují žádné kovové svorky, spoje ani dráty. Krásného úsměvu je tak možno dosáhnout s minimálním zásahem do vašeho každodenního života. Většina lidí ve vašem okolí navíc ani nebude vědět o tom, že nějaká rovnátka nosíte.

Jaké problémy tato rovnátka řeší?

Mezi ty nejčastější problémy, které řeší nasazení rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí.

Jak dlouho musím tato rovnátka používat?

Léčba je velmi individuální a liší se případ od případu, nejčastěji ovšem pacient rovnátka používá dva roky.

Proč zvolit foliová rovnátka?

Jde o stoprocentně individuální léčbu. Každému pacientovi je vyrobeno několik sad zcela individuálních průhledných fólií, které si na základě lékařových pokynů po dvou týdnech pravidelně mění. Každá další fólie je vyrobená trochu jinak a pokaždé posunuje zub o půl milimetru. Rychlost posunu je tak obdobná jako u klasických zámkových rovnátek.

Tato neviditelná rovnátka jsou snímatelná, umožňují tedy pacientovi pohodlí při čištění zubů, při jídle i dentální hygieně. Při dosahování kýžených výsledků léčby ovšem velmi záleží na pacientově disciplíně. Doba sejmutí rovnátek totiž nesmí přesáhnout dvě hodiny denně.

Ošetřující lékaři

Fotogalerie

Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik

Video

Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik

Ceník

 • Konzultace 600 Kč
 • Konzultace ortodontického
  plánu 1500 Kč
 • Panoramatický RTG 600 Kč
 • Kompletní léčba kovové zámky
  1 čelist od 23 925 Kč
  + 2x dentální hygiena zdarma
 • Kompletní léčba kovové zámky
  2 čelisti od 39 655 Kč
  + 2x dentální hygiena zdarma
 • Kompletní léčba keramické zámky
  1 čelist od 32 615 Kč
  + 4x dentální hygiena zdarma
 • Kompletní léčba keramické zámky
  2 čelisti od 55 385 Kč
  + 4x dentální hygiena zdarma
 • Kompletní léčba lingvální rovnátka
  Incognito 1 čelist od 77 000 Kč
  + 4x dentální hygiena zdarma
 • Kompletní léčba lingvální rovnátka
  Incognito 2 čelisti od 139 000 Kč
  + 4x dentální hygiena zdarma
 • Neviditelná foliová rovnátka 
  Invisalign celá léčba za 1 čelist
  89 000 Kč
  + 5x dentální hygiena zdarma!

Máte zájem o více informací?

vyberte soubory

Odpovídáme na vaše dotazy

Jsou rovnátka určená pouze pro děti nebo je mohou nosit i dospělí?

Použití rovnátek není limitováno věkem, mohou je nosit jak děti tak dospělí, setkáváme se i s pacienty kolem padesátého roku věku, kteří chtějí srovnat zuby.

Jaký je rozdíl mezi klasickými, neviditelnými a foliovými rovnátky?

Klasická rovnátka se dávají na přední stranu zubů, jsou v provedení konovém, případně s keramickými zámky. Neviditelná rovnátka se naopak lepí z vnitřní strany zubů, a proto nejsou vidět. Speciálním typem jsou rovnátka foliová, které jsou zhotovována v laboratoři na základě počítačové modelace rovnání zubů, sada obsahuje různé množství fólií 5--10-15 až 20, které si člověk nasazuje. Sundavají se pouze při jídle. Tím, jak se zuby rovnají se postupně mnění fólie.

Další dotazy

Další procedury