8 potravin, které v létě ochladí a rozzáří vaši pleť.

8 potravin, které v létě ochladí a rozzáří vaši pleť.

Vybírá si letošní léto s extrémně vysokými teplotami daň na Vaší pokožce? Potničky, vyrážky, akné – ať už se jedná o jakýkoli kožní problém, dlouhodobá vedra situaci nepomáhají. Podle ajurvédy, pět tisíc let staré léčebné metody, horko pokožku zatěžuje a často dává propuknout zhoršení problému. Ajurvéda zároveň razí teorii, že co dodáváme tělu zevnitř, je důležitější než to, co aplikujeme navenek. Které potraviny tedy považuje tento komplexní přístup k životu za ochlazující jak pro tělo, tak i pro pokožku? Tady je osm tipů, které možná už nyní máte v ledničce…stačí po nich jen sáhnout:

1. Máta peprná

Tato bylinka je dobře známá pro své povzbuzující účinky. Věděli jste ale, že máta navíc i zklidňuje mysl. Souvislosti jsou jasné – málo stresového hormonu kortizolu = kvalitní pleť. Máta peprná má i moc redukovat produkci androgenu, tedy hormonu, který má na svědomí vznik akné. 

2. Hroznové víno 

Ale pozor – podle ajurvédy patří mezi chladivé potraviny pouze to sladké, červené. Zelené hrozny bývají často kyselejší a kyselost a slanost patří v ajurvédě do ranku zahřívacích chutí. 


3. Vodní meloun

Nejoblíbenější letní zelenina a hlavní „star“ chladivých sezonních potravin. Podle ajurvédy meloun není chladivý, ale dokonce chladný. Mimo horké letní dny tak tedy ani do našeho jídelníčku nepatří. Ajurvéda doporučuje nekombinovat tento silný ochlazovač s jinými potravinami a jíst jej jako svačinu nejdříve hodinu po jiném jídle. 

4. Okurka

Tahle zelenina zdaleka nemá v kosmetice roli pouhého trendy doplňku po večírku. Stejně jako meloun patří okurka mezi nejvýraznější hydratanty. A navíc obsahuje ještě blahodárné silice, které mají anti-ageingové účinky. 

5. Kokosová voda

Ano, tento nápoj poměrně degradovaly trendy reklamy a často i nehorázné ceny. Pravdou ale je, že kokosová voda má během léta skutečně blahodárné účinky – je silně ochlazující, harmonizující a obsahuje velké množství elektrolytů, které s pocením rychle ztrácíme. 

6. Koriandr 

Do kterého ze dvou táborů patříte? Pokud jste milovníky této bylinky, máte štěstí. Koriandr je silný detoxikant a ochlazující potravina. Pro pokožku hned dvojí výhra. 

7. Fenykl

Dost možná znáte “naživo” jen fenykl – koření, a to ve formě čaje, který pomáhá nejen dětem od nadýmání. Pak je tu ale ještě hlíza fenyklu, která také patří mezi ochlazující potraviny. Už jste někdy zkoušeli udělat si křupavý fenyklový salát s ořechy a pomerančem? Lahůdka! 


8. Kurkuma

V tomto případě spočívá blahodárný účinek hlavně v protizánětlivosti – libují si ale nejen v této spojitosti často zmiňované klouby, ale i pokožka trpící například akné. Používání mleté kurkumy při vaření samozřejmě platí, nejsilněji ale působí výluh ze samotného kořene kurkumy. 
Tak co? Vybrali jste si? Uděláte si ledový mátový čaj, okurkové tzatziky nebo koriandrové chutney? Je to jen na Vás – pochutnejte si a dopřejte zdraví tělu i pokožce zkoušené letními paprsky. 

Drží se Vaší pokožky problémy z urputného vedra? Pokud si už nevíte rady, obraťte se na naše dermatology a objednejte se na konzultaci. 

+420 242 242 242 nebo info@mediest.cz

 

Související články:

Jde to i bez akné! Aneb jak docílit krásné pokožky. 
Periorální vrásky– aneb rýhy smíchu i mimických zlozvyků.
5 chyb v péči o pleť. 

#pokožka # léto # zdravý životní styl # potraviny pro pokožku # dermatologická péče

Kontaktujte nás

vyberte soubory