Sbohem amalgame! Co kompozitní výplň?

Sbohem amalgame! Co kompozitní výplň?

Nejčastějším důvodem návštěvy zubního lékařem je vyřešit obvyklá problém – zubní kaz. Všichni se chceme zbavit zubního kazu co nejdříve, než se jeho stav zhorší. Ovšem obavy z kazu se netýkají pouze zdraví, pro mnohé pacienty je znepokojující viditelnost výplní. Naštěstí jsou už dávno ty tam časy, kdy jedinou zubní výplní byl amalgám (obsahující těžké kovy jako např. rtuť). Ten byl nejen nebezpečný pro lidi, ale i pro životní prostředí. Od července roku 2018 je v ČR zakázáno používat amalgámové výplně u dětí, těhotných žen a kojících matek. Následně od ledna 2019 budou tyto výplně vyloučeny z užívání úplně. K nápravě uštípnutých nebo kazových zubů se používá mnoho nejrůznějších materiálů. Pokud hledáte přirozený vzhled výplně. Pak kompozitní pryskyřicová výplň může být pro vás vhodnou volbou.

CO JE TO KOMPOZITNÍ VÝPLŇ?

Kompozitní výplň je směs pryskyřicového pojiva a práškového skla, která napodobuje přirozený vzhled zubu. Kompozitní pryskyřicové výplně se používají k tvorbě kosmetických zlepšení zubů, nejen k opravě kazu, jako například – změna barvy zubu pomocí fazet, obnova zkažených zubů, úprava ulomených zubů či uzavírání mezery mezi zuby.

JAK SE APLIKUJE?

Určitě jste se někdy zajímali o to, proč zubař používá „modré světlo“ při aplikaci výplně. Stomatolog připraví pryskyřici a aplikuje ji na zub po vrstvách. Pro vytvrzen každé vrstvy se používá speciální UV světlo.

JAKÉ JSOU VÝHODY TĚCHTO VÝPLNÍ?

Některé výhody výplňových kompozit zubů jsou následující – vypadají více esteticky, vyžadují méně vrtání, tvrdnou za pár sekund, přilnou k zubu.

KDE SE MOHU OBJEDNAT?

Pokud si myslíte, že kompozitní výplň by mohla být správnou volbou pro vás, promluvte si s jedním ze stomatologů z kliniky Mediestetik v Praze a Teplicích. Rádi vám vysvětlí různé možnosti plnění a pomohou vám rozhodnout, které z nich jsou nejlepší pro vaše konkrétní případy.

 

Podobné články

#zuby # výplně # amalgám # plomba # kaz

Kontaktujte nás

vyberte soubory