5 způsobů, jak v tropických teplotách zabránit nepříjemnému pocení

5 způsobů, jak v tropických teplotách zabránit nepříjemnému pocení

Je to tady! Období, kdy ani ti největší „suchaři” často nedokáží odolávat náporu veder a děsí se orosených čel, dlaní i dobře známých „koláčů” v podpaží. Okolí má pro tyto problémy většinou pochopení, protože v úmorných vedrech trpí více či méně každý. I tak se ale nejedná o něco, čeho bychom se nechtěli zbavit, a to rychle. Jak na to? Vyzkoušejte našich 6 tipů a přestaňte se koupat ve vlastním potu.

1. Sáhněte po správné drogerii a kosmetice

Zdá se to jako notoricky známá otázka, ale některé věci si je třeba připomínat! Znáte tedy rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Odpovíme hned, že do tropických teplot potřebujete rozhodně ten druhý. Deodoranty totiž v žádném případě nepředchází pocení, umí jen bojovat s bakteriemi, které se na potících místech objevují a jsou původci nepříjemného zápachu. Antiperspiranty blokují potní žlázy, pot se tedy tvoří, ale nedostává se přímo na povrch pokožky.

A jak je to s pocením v obličeji? Tato otázka zajímá asi především ženy. Lehké krémy jsou základ, a to jak pečující, tak i ty s UV faktorem. U make-upu platí: Kdo šetří, dává pokožce prostor k nadechnutí. Moderní primery jsou v tomto případě ideální řešení.

2. Ochlaďte se ve stínu

Ten přirozený venkovní už od určitých teplot příliš nefunguje. Není nad to včas myslet na zastínění v místnostech. Rozprašovače a chladítka z ledničky jsou fajn, na mrazivě ledové nápoje ale zapomeňte. Jednak hrozí riziko teplotního šoku pro sliznice, a pak je tu také jednoduchý fakt: tělo se energií vynaloženou k zahřátí začne ještě více potit. Zlatá střední teplotní cesta ve sklenicích je ideál!

Všeho s mírou též platí pro klimatizaci, která se v poslední době stává bodem sváru v nejedné kanceláři. Není divu! Pro tělo jedinců s oslabenou imunitou je teplotní rozdíl zásadním signálem pro vypnutí imunitních receptorů a řasový epitel na sliznicích zůstává napospas virům a bakteriím. Podle odborníků je rozumné nastavení max. mínus 5 stupňů Celsia od venkovní teploty.

nadměrné pocení

3. Strava bez pocení

O vlivu výrazně kořeněných a pálivých potravin na zvýšení pocení není třeba mluvit. Víte ale, že ani milovaná káva není ve vedrech ideálním nápojem. Kofein totiž podporuje produkci adrenalinu, a u člověka proto dochází k pocení dlaní, podpaží a plošek u nohou.

Jsou tu ale potraviny, které – alespoň podle babských rad – přispívají ke snížení pocení, jsou jimi ocet (dvě lžičky před spaním) nebo šalvěj (vývar před spaním). Pravda je, že obě tyto suroviny jsou často doporučovány ženám během menopauzy a opravdu přispívají k omezení pocení. V těchto případech jde především o regulaci hladiny pH a s ní spojenou neutralizaci toxinů a vyvážení hormonální rovnováhy. Je otázka, jak tyto babské rady fungují u pocením z horka. To totiž probíhá jinak – skrze nervová zakončení na potních žlázách.

Právě proto je lepší obrátit pozornost na stravu, která prospívá nervové soustavě – tedy jídlo bohaté na vitamin B, magnesium a Omega 3 mastné kyseliny. Zelená zelenina, avokádo a ryby jsou v létě doslova nutností.

4. Zklidněte se

Lehko se to říká, ale hůře dělá. Právě proto, že pocení je spojeno s nervovým systémem, dochází k jeho zvýšení, jakmile jsme ve spěchu a narůstá nám adrenalin. Práci se nevyhneme, ale je třeba si uvědomit, že léto je přece hlavně o pohodě.

5. Nechte pocení na doktorech

Pro ty, kdo chtějí rychlé, lokální, přitom ale velmi efektivní řešení, přichází v úvahu injekční aplikace dermatologických preparátů, které se váží přímo k nervovým zakončením potních žláz, a k pocení tudíž lokálně vůbec nedochází. Slovo lokálně je v tomto případě opravdu třeba zdůraznit. Kompletní zastavení pocení samozřejmě není pro tělo zdravou záležitostí. Škodliviny se odplavovat musí, jen jde o to, kde chceme, aby se tak dělo, a kde ne.

Miniinvazivní dermatologický zákrok je možné absolvovat v podpažích, na dlaních, chodidlech, bedrech, tříslech, čele i zátylku. Na všech těchto místech pak máte cca půl roku od pocení pokoj. Délka přetrvání je individuální, zákrok jde ovšem opakovat.

Pokud tedy letos nechcete opět řešit nepříjemné pocení na schůzkách a v kanceláři, je pomoc zkušeného dermatologa ideální volbou.

Na klinice Mediestetik najde navíc Vaše odhodlání podporu v akčních letních cenách: ošetření pocení od 9 800 Kč.

Tak už se neděste nekontrolovatelného pocení – objednejte se na konzultaci s našimi dermatology a najděte společně vhodná místa k aplikaci.

+420 242 242 242 nebo info@mediest.cz

 

Související články:

Trpíte nadměrným pocením? Máme pro vás řešení.

Pět tipů, jak se dobře vyspat i v horku.

Jídlo, které nás dělá krásnými.

#pocení # dermatologické preparáty # hyperhidróza # estetická dermatologie # miniinvazivní zákroky

Kontaktujte nás

vyberte soubory