Ortodoncie a zubní rovnátka - klinika Praha

Ortodontická léčba se diagnostikuje pacientům s nerovnostmi skusu, které mohou být buď zdravotním, nebo čistě jen estetickým problémem. Pomocí rovnátek se dosahuje nejúčinnějšího zmírnění či úplného vyřešení těchto nerovností. Vnější ocelová fixní rovnátka jsou nejrozšířenější metodou této léčby, nadto existuje i jejich varianta s keramickými zámečky, které se vyznačují větší estetikou či jsou k dispozici rovnátka Incognito, která se lepí z vnitřní strany zubů, či speciální neviditelná rovnátka Invisalign z transparentních fólií.

Co jsou fixní rovnátka?

Klasická vnější fixní rovnátka jsou tvořena ocelovými nebo keramickými zámky a tenkým spojovacím drátkem. Zámky jsou napevno přilepeny na vnější straně zubů a drátkem jsou postupně stahovány do kýžené podoby vyrovnání zubního oblouku. 

Co jsou rovnátka Incognito?

Incognito nebo taktéž lingvální rovnátka jsou variantou fixních rovnátek a jsou tvořena speciálními zámky z ušlechtilých slitin. Mechanismus působení je stejný jako u fixních rovnátek, avšak rovnátka jsou umístěna z vnitřní strany zubů a proto jsou tzv. neviditelná. Zámky jsou napevno přilepeny na vnitřní straně zubů a drátkem jsou postupně stahovány dle lékařem definovaného léčebného plánu a nastavení jednotlivých tahů. Přečtěte si více zde.

Co jsou rovnátka Invisalign?

Invisalign jsou speciálním druhem zubních rovnátek, která se velmi odlišují od klasických rovnátek s fixními zámky. Invisalign neboli neviditelná rovnátka tvoří speciální sada transparentních fólií, která je připravena každému pacientovi na míru v laboratoři po zhotovení otisků či digitálního scanu chrupu. Rovnátka Invisalign nejsou na zubech pevně nasazena, před konzumací potravin je tak možné je bez problémů sundat a po jídle opět nasadit. Pravidlem však je, že rovnátka Invisalign musí být nasazena alespoň 22-23 hodin denně. Výhodou je taktéž fakt, že díky zhotovení na míru je potřeba menší počet návštěv ortodontisty na kontroly. Přečtěte si více zde.

Proč zvolit foliová rovnátka?

Fóliová rovnátka Invisalign neobsahují žádné kovové svorky, spoje ani dráty. Krásného úsměvu je tak možno dosáhnout s minimálním zásahem do vašeho každodenního života. Většina lidí ve vašem okolí navíc ani nebude vědět o tom, že nějaká rovnátka nosíte.

Jde o stoprocentně individuální léčbu. Každému pacientovi je vyrobeno několik sad zcela individuálních průhledných fólií, které si na základě lékařových pokynů po dvou týdnech pravidelně mění. Každá další fólie je vyrobená trochu jinak a pokaždé posunuje zub o půl milimetru. Rychlost posunu je tak obdobná jako u klasických zámkových rovnátek.

Tato neviditelná rovnátka jsou snímatelná, umožňují tedy pacientovi pohodlí při čištění zubů, při jídle i dentální hygieně. Při dosahování kýžených výsledků léčby ovšem velmi záleží na pacientově disciplíně. Doba sejmutí rovnátek totiž nesmí přesáhnout dvě hodiny denně.

Jaké problémy rovnátka řeší?

Mezi ty nejčastější problémy, které řeší nasazení rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí.

Jak dlouho musím mít tato rovnátka nasazená?

Ortodontická léčba je velmi individuální a liší se případ od případu, nejčastěji má ovšem pacient rovnátka nasazená jeden až dva roky.

Na co si dát pozor?

Při léčbě klasickými fixními rovnátky nebo rovnátky Incognito je naprosto klíčová hygiena ústní dutiny. Protože zuby bývají kvůli zámkům hůře přístupné, je třeba věnovat velkou pozornost pravidelnému a pečlivému čistění zubů i častějším návštěvám stomatologa za účelem provádění profesionální dentální hygieny.
U rovnátek Invisalign je třeba pamatovat na to, aby rovnátka byla nasazena alespoň 22 – 23 hodin denně.

4 výhody rovnátek od Mediestetik

1. Plně individualizovaná péčeOrtodoncie Mediestetik v Praze nabízí hned několik variant řešení korekce zubů. Naši lékaři s vámi vyberou ta správná zubní rovnátka, která budou vyhovovat stavu vašeho chrupu i životnímu stylu.

2. Estetika – Všechny ortodontické systémy využívané na klinice Mediestetik zaručují viditelné estetické korekce, a to i bez narušení vzhledu během samotné léčby. Nabízíme klasická fixní zubní rovnátka s moderními keramickými zámečky, rovnátka s umístěním fixace na zadní straně zubů, ale i zcela neviditelná rovnátka vyrobená ze speciálních fólií s možností snímání.

3. Funkčnost chrupu – Naši ortodontisté mají zkušenosti nejen s řešením základních estetických korekcí, ale i komplexnějšími problémy spojenými s funkčností chrupu, jako jsou například nejrůznější vady skusu a postavení čelistí.

4. Komplexní péče – Nasazení zubních rovnátek není posledním okamžikem, kdy se s lékařem uvidíte. Zakládáme si dlouhodobé a preventivní péči o pacienta, k čemuž patří i možnost konzultací a úprav rovnátek během nošení, včetně dostupnosti péče hygienistky na jednom místě. Stačí se na nás obrátit a vyrazit na jednu z našich klinik v Praze.

Ošetřující lékaři

Fotogalerie

Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik

Video

Ortodoncie a ortodontická léčba | Klinika Mediestetik

Ceník

 • Konzultace 900 Kč
 • Konzultace ortodontického
  plánu od 2220 Kč
 • Diagnostika / Vstupní
  ortodontické vyšetření od 2520 Kč
 • Kompletní léčba kovové zámky
  1 čelist od 27 925 Kč
 • Kompletní léčba kovové zámky
  2 čelisti od 44 655 Kč
 • Kompletní léčba keramické zámky
  1 čelist od 41 615 Kč
 • Kompletní léčba keramické zámky
  2 čelisti od 69 385 Kč
 • Kompletní léčba lingvální rovnátka
  Incognito 1 čelist od 77 000 Kč
 • Kompletní léčba lingvální rovnátka
  Incognito 2 čelisti od 139 000 Kč
 • Neviditelná foliová rovnátka 
  Invisalign celá léčba za 2 čelisti
  od 130 000 Kč

V případě, že se v potvrzeném termínu z jakéhokoliv důvodu nemůžete dostavit, informujte nás prosím o této skutečnosti minimálně 48 hodin před dohodnutou schůzkou. Nově možnost pořídit i na splátky!
Více informací se dozvíte na recepci nebo na tel. +420 242 242 242

Kontaktujte nás

vyberte soubory

Odpovídáme na vaše dotazy

Jsou rovnátka určená pouze pro děti nebo je mohou nosit i dospělí?

Použití rovnátek není limitováno věkem, mohou je nosit jak děti tak dospělí, setkáváme se i s pacienty kolem padesátého roku věku, kteří chtějí srovnat zuby.

Jaký je rozdíl mezi klasickými, neviditelnými a foliovými rovnátky?

Klasická rovnátka se dávají na přední stranu zubů, jsou v provedení konovém, případně s keramickými zámky. Neviditelná rovnátka se naopak lepí z vnitřní strany zubů, a proto nejsou vidět. Speciálním typem jsou rovnátka foliová, které jsou zhotovována v laboratoři na základě počítačové modelace rovnání zubů, sada obsahuje různé množství fólií 5--10-15 až 20, které si člověk nasazuje. Sundavají se pouze při jídle. Tím, jak se zuby rovnají se postupně mnění fólie.

Další dotazy

Další procedury