6 důvodů, proč se nám posouvají zuby

6 důvodů, proč se nám posouvají zuby

Je to jako s vráskami – neobjeví se ze dne na den, ale pomalu a plíživě. Pak se jednoho dne probudíte a zjistíte, že kromě nových rýh na čele vám přibyly i starosti se zuby, které najednou nejsou přesně tam, kde bývaly. Když pochopíte, co se s vašimi zuby může postupem času dít, budete i lépe vědět, co očekávat a jak to řešit. Tak pojďme na to…

1. Vaše dolní čelist si dál vesele roste

A to i dávno potom, co jste dospělí. Pohyb kupředu je sám o sobě velmi malý a neznatelný, na zubech se ale většinou dříve nebo později projeví. Jak? Posouváním dolních předních zubů směrem k těm horním. A co zpozorujete vy? Horní přední zuby se vám mohou začít posouvat směrem ven a – pokud jste mezi nimi měli mezeru, i ta se může zvětšit. Jestliže jste naopak už dřív trpěli stísněnými spodními předními zuby, i tady se situace v průběhu času pravděpodobně zhorší.

2. Sužující zúžení

Kromě mírného růstu dopředu dolní čelist s postupem času mění i tvar – zužuje se, a to zejména v oblasti dolních špičáků, což je další častou příčinou stísnění dolních předních zubů.

3. Skřípání a vrzání

Už jste dost možná slyšeli o tzv. bruxismu, tedy mechanickém odírání zubů, které povětšinou probíhá v noci, ale zdaleka to nemusí být jen tehdy. Pokud ke skřípání dochází často a intenzivně, dochází k rychlému opotřebování zubů, nebo dokonce i poškození tkání, které zub obklopují. Výsledkem jsou zuby náchylnější ke kazům a lámání a zuby kratší, které mohou ve výsledku změnit skus a následně i posun chrupu v dutině ústní.

4. Stomatologické zákroky a ztráty zubů

Tady o příčinách nemusíme dlouhosáhle mluvit. Rozhodující je, že jakmile z řady vystoupí jeden člen, další se začnou pomalu na jeho místo tlačit. A tak začínají malé-velké přesuny. Trhání zubů je proto vždy třeba konzultovat s vaším stomatologem i ortodontem, doporučuje klinika Mediestetik.

ortodoncie, paradontoza

 

5. Paradontóza a ztráta zubní kosti

O tom, že následky dlouhodobě neléčené paradontózy mohou být fatální a dospět až k úbytku kostní tkáně, se mluví často, i přesto ale paradontóza stále mezi pacienty řádí. I proto je třeba více poukazovat na její následky – tedy na ztrátu opory pro zuby, jejich výrazné posuny, vzniky mezer, nebo dokonce až definitivní ztrátu zubu/zubů.

6. Času ale neporučíme

Pak jsou tu ale faktory, které skutečně neovlivníme a dříve nebo později je řeší každý. S věkem dochází ke změnám v tkáních dutiny ústní. Krom samotných dásní se proměňují zejména rty, které s postupujícím věkem tuhnou, a vytvářejí proto větší tlak na přední zuby. Výsledek? Další faktor přispívající k tlačení zubů směrem k sobě / přes sebe. A stárnutí rtů nakonec ovlivní i náš úsměv samotný – všimněte si, že s potupujícím věkem jsou vám při úsměvu vidět více dolní než horní zuby.

No a řešení? Kromě správné a pravidelné celoživotní péče o zuby bychom neměli přehlížet veškeré změny ve skusu a postavení zubů. A hlavně si je třeba uvědomit jednu věc: Zuby se zpět samy nevrátí a situace se jen tak, ze dne na den, jako mávnutím kouzelného proutku nezlepší. Naopak, čím déle budete otálet, tím bude později třeba rozsáhlejší řešení. Tím nejlepším, co pro sebe a pro svůj úsměv můžete udělat, je vyhledat odbornou ortodontickou péči. Díky moderním technologiím a metodám bude vyšetření, plánování léčby a následné nasazení i nošení rovnátek mnohem snadnější, než jste si dokázali představit. Vyplatí se tedy neváhat a dát včas zubům řád, který potřebují.

Naši ortodontičtí specialisté na klinice Mediestetik jsou připraveni vám pomoci. Objednejte se na konzultaci na +420 242 242 242 nebo info@mediest.cz.

#zuby # stomatologie # zubař # praha # ortodoncie # posouvaní zubů # paradontóza

Kontaktujte nás

vyberte soubory