Aby zuby nežloutly…

Aby zuby nežloutly…

Káva, víno, kouření – tohle známé trio přijde na řadu pokaždé, když je řeč o zabarvení zubů. Pravda je ale taková, že naše neřesti v podobě nápojů a cigaret se podepisují primárně na svrchní vrstvě zubů, tedy sklovině. Milé to není, řešit to ale až na výjimky vždy jde. Žloutnutí zubů samotné vzniká postupně s věkem a jinde – pod povrchem – v tkáni zvané dentin. Vyčistit ho bohužel nejde, je tu ale pár tipů, jak tenhle proces alespoň zpomalit nebo oddálit.

Je to jako s kůží. Jsou vnější vlivy, které zanechají stopy jen na pleti a my je můžeme hned řešit. Pak jsou tu ale mnohem hlubší struktury a vlivy, které hrají nezanedbatelnou roli při stárnutí. Moderní dermatologie už i sem naštěstí dosáhne s pomocí ultrazvukových a laserových metod. I tak vám ale každý dermatolog řekne, že základem je prevence – nošení slunečních brýlí a krémů s SF faktorem.

Vrátíme-li se k zubům – tou veledůležitou vnitřní strukturou je dentin, který, stejně jako všechny ostatní živé tkáně, s věkem ztrácí svůj objem a žloutne. A roli tu hraje i genetika. Jsou totiž lidé, kteří mají výraznější zabarvení dentinu prosvítající pod sklovinou už od malička. Tak jako tak, k dentinu zatím bělení nedospělo. I přesto jsou tu ale tři základní pravidla, jak se předčasnému žloutnutí této tkáně a s ní i vašich zubů vyvarovat.

1 Neskřípat

Dentinová tkáň se s věkem sama o sobě smršťuje. Skřípáním zubů ale k tomuto procesu jen přispíváme. MDDr. Martina Grebáčová z kliniky Mediestetik potvrzuje, že lidé trpící tzv. bruxismem (tedy nočním skřípáním zubů) dokáží během snění vyvinout mezi zuby tlak, který by dokázal louskat ořechy. A jak se nočního skřípání zbavit? Dr. Grebáčová doporučuje nejen fyzioterapeutické techniky na uvolňování svalů okolo čelisti, ale i možnost dlah na spaní, které vám zubař může nechat zhotovit. Nemusíte se bát, jedná se o moderní, velmi lehké provedení, které vás nebude v noci omezovat a obtěžovat. Jen zabrání skřípání horních zubů o dolní.

2 Nepadat 

Ani nemusíte být hokejista nebo boxer a tuhle situaci jistě dobře znáte – stojíte se skleničkou u pusy, někdo do vás vrazí a je tu srážka skla s chrupem. Opravdu silné nárazy vedou k odumření zubu a jeho zešedivění – zežloutnutí, upozorňuje Dr. Grebáčová. I ty mírnější ale dentinu nijak nesvědčí. Jak jim předejít? Krom vědomého držení předmětů v dostatečné vzdálenosti od úst během pohybu se při rizikovějších činnostech používají opět dlahy, lépe řečeno chrániče celého chrupu. Ty, které dobře znáte z televize z boxerského ringu nebo hokejové střídačky. 

3 Zdravě žít

Zdravé tělo, zdravý zub! Naše stravování, celkový stav organismu, nebo dokonce medikace se totiž propisují do stavu dentinu tak, jako do jiných živých tkání. Výzvy ke zdravému životnímu stylu jsou možná už mírně otravné, nicméně se vyplatí. A stojí za nimi i Dr. Grebáčová, podle které má způsob stravování a celkový životní styl přímý vliv nejen na vnější, ale i vnitřní stav chrupu, včetně dentinu.

Hygiena na jedničku nestačí, na zuby bychom měli myslet i mimo koupelnu. Samozřejmě je pravda, že genetiku člověk jen tak nepřetlačí. Každý máme jiné predispozice ke kazivosti, ale i k výchozí barvě dentinu. Dobrá zpráva ale je, že výsledný efekt se sčítá, a tedy i v těchto případech dokáže výrazně pomoct bělení. To je ale zase na jiné delší povídání. Možností a způsobů totiž dnes existuje hned několik – klinika Mediestetik nabízí možnost ordinačního i domácího bělení. V každém případě je ale třeba, aby vše probíhalo ve spolupráci s lékařem, uzavírá Dr. Grebáčová, která před bělením na vlastní pěst s klinicky neověřenými produkty důrazně varuje. 

Chcete, aby vaše zuby co nejdéle vydržely bílé? Objednejte se na konzultaci – stomatologický team kliniky Mediestetik se na vás už těší: +420 242 242 242 nebo info@mediest.cz .

#zuby # žloutnutí zubů # bělení zubů # zubař # praha

Kontaktujte nás

vyberte soubory