Co jste možná nevěděli o svých rtech

Co jste možná nevěděli o svých rtech

Přijímání potravy, mluvení, pískání – bez rtů bychom se jen tak neobešli, nemluvě o tom, jak bychom bez téhle drobné, ale veledůležité součásti úst vypadali. Ale teď bez legrace, věděli jste například, že….

Rty hrají roli při výběru partnera

O rtech jako o erotickém symbolu bylo už řečeno hodně. Za symbolikou ale samozřejmě stojí jednoduché fyziologické procesy. Jakmile se k sobě totiž přiblížíme rty, jsme schopni navzájem zachytit vlastní feromony, tedy hormony, které určují, jestli nám partner „voní“, nebo „nevoní“. A proč je nám líbání navíc tak příjemné? Rty jsou protkány velmi hustou sítí nervových zakončení, která reagují při sebemenším doteku. Stačí proto jeden polibek a mix hormonů štěstí v čele se serotoninem, dopaminem a endorfinem je během okamžiku tu, aby nám po těle rozlil příjemný pocit.

Ne všichni se ale chtějí líbat

Divíte se? Podle antropologických výzkumů bylo líbání až do cca 16. století skutečně běžné pouze v jihovýchodní Asii a Evropě. Osadníci, kteří se usadili v Novém světě, se k líbání údajně neměli stejně jako původní obyvatelé na severoamerickém kontinentě nebo lidé v Africe. A kde to tedy celé začalo? Podle vědců pochází líbání z Indie, odkud tento zvyk začali dál šířit vojáci ve službách Alexandra Velikého.

Lidské rty jsou jedinečné

Se rty nejsme sami, má je celá řada zvířat. Je tu ale jeden rys, lépe řečeno jedna tenká hranice, která naše rty od těch zvířecích zásadně odlišuje. Máme tzv. „rudou linku“, tedy přechod mezi rty a pokožkou na obličeji. Rty jsou totiž tvořeny výhradně měkkou tkání, kterou navíc pokrývá jen několik vrstev pokožky (3–5 oproti běžným až 16 vrstvám). Přechod mezi těmito dvěma zásadně odlišnými typy tkáně je nevyhnutelně vidět v podobě pigmentově výraznější červené linky – pomyslné hranice pro používání rtěnky. A když už jsme u té červené, je třeba zmínit původ této barvy. Rty jsou kromě nervů protkány i hustou sítí červeně zbarvených kapilár naplněných krví. A právě díky nim mají červenou barvu – právě proto nám rty blednou/modrají při promrznutí nebo stresu. Že je kůže na rtech skutečně jemná, a tudíž i náchylná k omrznutí nebo spálení, to známe z vlastní zkušenosti všichni. Věděli jste ale, že rty se nikdy nepotí? Nemají totiž z čeho – v několika málo vrstvách místní pokožky se nenachází vůbec žádné potní žlázy. Opotit se tak můžeme leda nad rtem, což se ve stresových situacích děje poměrně často.

S pohybem rtům pomáhá musculus orbicularis oris – jeden sval, který se skládá ze dvou částí, a společně s dalšími osmi svaly pomáhá tomu, abychom se mohli smát, mračit se nebo rty špulit.

rty

Na velikosti záleží

I to je potvrzeno výzkumy. U žen platí, že plné rty představují smyslnost a atraktivitu. Na druhé straně zástupkyně něžného pohlaví prý ale u mužů preferují rty rovné a tenčí. Zmíněnou charakteristiku dovedla do extrémů Kristina Rei, žena s oficiálně největšími rty na světě. Jako předobraz ke zvětšení rtů této mladé Rusce posloužila údajně Jessica Rabbit, postava ze známého filmu Falešná hra s králíkem Rogerem.

Rty s námi stárnou

Stejně jako v celém obličeji, i tady dochází s věkem k úbytku objemu tkáně. Začne to nevinně – snížením produkce jednoho zdánlivě nedůležitého proteinu. Jmenuje se kolagen a v pevnosti tkání hraje zásadní roli. Rty se postupně začnou ztenčovat a společně s dalšími změnami ve fyziognomii tváře i propadat dovnitř.

Řešením jsou dermální výplně

Že chcete mít i v pokročilejším věku kam nanést rtěnku, bojíte se ale, že dopadnete jako Kristina Rei? Bez obav. Současné dermatologické preparáty mají maximálně šetrné a zároveň efektivní složení. Klinika Mediestetik pracuje se švýcarskými výplněmi Juvéderm. Jedná se o zasíťovanou kyselinu hyaluronovou v té nejčistší podobě. Když se tento špičkový materiál spojí s aplikací zkušeným a rozumným dermatologem, o umělém vzhledu nemůže být řeč. Aplikace malého množství dermální výplně Juvéderm Voluma do správných míst má krásně plný a zároveň přirozený efekt. Pokud se tedy rozhodujete, zda si nechat rty zvětšit dermálními výplněmi, vždy dbejte na výběr zdravotnického zařízení, výběr používaných materiálů a zkušenosti místních lékařů.

 

Na klinice Mediestetik najdete pro získání přirozeně sexy rtů to nejlepší zázemí. Stačí se jen objednat: +420 242 242 242 nebo info@mediest.cz

#dermatologie # rty # dermální výplně # Juvéderm Voluma

Kontaktujte nás

vyberte soubory