Účinná léčba paradontózy a onemocnění parodontu

Účinná léčba paradontózy a onemocnění parodontu

Někdy si škodíme sami nevhodným životním stylem a nedostatečnou péčí o dutinu ústní. Trpí naše zuby, ale zejména i měkké tkáně. Pokud jsou infikovány, rozvíjejí se v nich vleklé záněty a způsobují ještě mnohem větší škody, než jsme původně čekali. Ve velké míře uvolňují usazení zdravých zubů v kostní tkáni a způsobují jejich zvyšující se viklání a následné vypadávání, tedy paradontózu. Na léčení paradontózy nikdy není pozdě, ale čím déle však se začátkem léčby otálíte, tím je to pro vás složitější.

Parodont a gingivitida

Parodont jsou tkáně těsně obklopující zub a starají se o fixaci a pevnost zubů při jejich normálním a běžném fungování. Zahrnuje tedy dáseň, čelistní kost, vazivo a zubní cement. Mezi nejčastější onemocnění parodontu patří takzvaná gingivitida, tedy zánět dásní. Může být provázena mnoha různými a velmi nepříjemnými pocity, třeba krvácení nebo otékání dásní a bolestivost. Většinou tyto symptomy ze začátku nejsou nijak výrazné, a proto pacient v této fázi velmi často váhá s návštěvou stomatologa.

Hypertrofická gingivitida už je fáze, kdy se rozvine zánět dásní a přejde do hypertofické formy. Dáseň zarudne a při doteku velice bolí. Přichází často problémy s čištěním zubu, hromadění velkého množství plaku a velmi nepříjemný zápach z ústní dutiny. Rozvíjí se silné bolesti při konzumaci horkých, studených a ostrých jídel.

Paradontitida neboli paradontóza

Jde o nejrozšířenější parodontální onemocnění, kdy bakterie pronikající hluboko pod dáseň, ničí vazivo a kostní tkáň obklopující kořen zubu, která jej udržuje v kostním lůžku čelistní kosti. Dochází k rozpouštění kostní tkáně a viklání zubu. Pak mohou zuby začít vypadávat, protože je už nejsou okolní tkáně schopny udržet.

Na klinice Mediestetika se provádí moderní techniky léčby parodontu pomocí ultrazvuku a za pomocí speciálního medicínského laseru. To umožňuje provádět úspěšné léčení parodontu a paradontózy i ve velmi komplikovaných a pokročilých stádiích. Léčba zásadě znamená opravdu precizní čištění zubů a dásní od všech usazenin a zánětlivých ložisek manuální technikou ultrazvuku i diodového laseru. V pokročilejších stádiích se často provádí dlahování zubů s použitím preparátu, který regeneruje kost. 

Kontaktujte nás

vyberte soubory