Operace víček dokáže pacientovi zlepšit kvalitu života během pár dní

Operace víček dokáže pacientovi zlepšit kvalitu života během pár dní

Když se řekne plastická chirurgie…Co pro Vás tento obor představuje a co Vás na něm lákalo oproti chirurgii obecné?

Už od útlého dětství jsem byla rozhodnutá stát se lékařkou a systematicky jsem si šla za svým snem. V prvním ročníku medicíny po absolvování prvních pitevních cvičení v rámci anatomie jsem zjistila, že mám talent pro jemnou motoriku a velice mě to baví. Strávila jsem nesčetně hodin preparováním drobných nervů a cév na ruce a od druhého ročníku medicíny jsem se stala asistentkou u pana profesora MUDr. Oldřicha Elišky, DrSc. Toto období bylo extrémně důležité pro moji budoucí kariéru. Zní to morbidně, ale má první lekce na pitevně rozhodla: chci být plastický chirurg!

Trpělivost, mravenčí titěrná práce, která vede k uzdravení pacienta po například těžkém úrazu ruky nebo ztrátě prsu u žen důsledkem nádoru, a která zapojí pacienta zpět do sociálního života, mne silně motivovaly věnovat se právě specializaci plastického a rekonstrukčního chirurga. Estetika, která je pouze částí tohoto oboru, mě uchvátila z jiného pohledu. V současné době by mohla estetická chirurgie být podoborem psychiatrie či psychologie. Často jednoduchá operace, jako je třeba plastika horních víček, změní za pár dní pacientovi kvalitu života a přichází na kontrolu rozzářen a usměvavý. Obecně jakýkoliv operační obor obdivuji a vážím si všech šikovných kolegů napříč chirurgickým spektrem. Sama moc dobře vím, jak trnitou cestu musí absolvovat stát se skvělým operatérem.

Kromě klinické praxe se věnujete i pedagogické činnosti. Má plastická chirurgie i něco, co nelze naučit? Musí mít chirurg speciální estetické vnímání nebo talent?

Ano, vlastně dvakrát ano! Plastická chirurgie vyžaduje výbornou představivost, trpělivost, jemný cit v rukou a samozřejmě odborné znalosti. Tyto vlastnosti lze postupně vycvičit. Pro určitý typ operací je ale třeba mít jakýsi šestý smysl, tato vlastnost je daná a naučit ji nelze. Je to vlastně druh talentu. Přirovnala bych to k práci profesionálního pianisty. Já na piano hrála od dětství, ale talent nemám a pianista ze mě nikdy nebude.

Co nejdůležitějšího jste si odnesla ze svých pracovních zkušeností na klinikách v zahraničí (Německo, Itálie)?

Pokoru, ale i hrdost. Přátelství. Odborné zkušenosti, jak v podobě operačního postupu, tak i moderních technologií používaných při operacích. A také touhu se stále vzdělávat a zdokonalovat.

Vedete si statistiky? Kolik operací jste dosud provedla, a který zákrok patří mezi vaše neoblíbenější?

Do atestace jsem byla nucená si vést statistiky počtů provedených operací, které jsou uvedené v indexu. Od té doby si eviduji pouze zajímavé případy, které poté se souhlasem prezentuji na mezinárodních kongresech.
Nejoblíbenější zákrok? Nejraději se věnuji zkrášlování v oblasti obličeje a prsou. A zde je velké pole působnosti, možných zákroků je opravdu hodně.

Pomáhá vám při práci to, že jste žena? Dokážete se do některých situací s pacientkami lépe vžít?

Ano pomáhá. Některé ženy se stydí ukázat své nedostatky před mužem. Někdy mám pocit, že jim je ženský pohled milejší, že se jdou poradit jako by šly za kamarádkou – co by tomu řekla, a jak by ten určitý nedostatek rozumně změnila.

Mezi vaše specializace patří i blefaroplastika, jeden z nejvyhledávanějších zákroků vůbec, jak mezi ženami, tak i muži. Pomáhají vám při těchto operacích i vaše zkušenosti z estetické dermatologie?

Plastická operace víček je velice vděčná operace. Dobře provedený zákrok změní kvalitu života pacienta velmi rychle. Samozřejmě vedle správně provedené operace je důležité zmínit i správnou indikaci. Mnohdy je pacient indikován spíše ke zvednutí obočí a plastiku horních víček nepotřebuje. Zvednutí obočí /browlifting/ je poměrně náročný operační zákrok v celkové anestezii, ale lze ho nahradit speciální technikou niťového browliftingu provedenou v lokální anestezii.

Kromě plastické chirurgie se věnujete i estetické dermatologii. Jak se dají tyto dva obory spojit v praxi? Jaké estetické korekce vzhledu mají nejpřirozenější efekt.

Korektivní dermatologii jsem se začala velmi intenzivně věnovat před několika lety. Díky mezinárodním stážím a kongresům jsem si uvědomila, že trend a nový smysl plastické a estetické chirurgie je v nejnovějších technikách tzv. ZKRÁŠLOVÁNÍ miniinvazivními a laserovými zákroky. Právě ta možnost propojení miniinvazivních zákroků, které umí operaci oddálit na několik let, se mi velice líbí. Chce to samozřejmě určitý cit a umět se správně rozhodnout. Skvělá je technika niťového zvednutí obočí, která má opravdu výrazný efekt v kombinaci s plastikou horních víček. Tento zákrok provádím velmi ráda. Co je na něm unikátní? Maličkost: prostě to funguje a vypadáte o několik let mladší. A Michelangelo Buonarroti měl pravdu, když řekl:

„Maličkosti dělají dokonalost, ale dokonalost není maličkost!"

 

Přečtěte si i další rozhovory: MUDr. Miroslav Veliký

Kontaktujte nás

vyberte soubory