Endodoncie: Léčení kořenových kanálků

V mnoha stomatologických praxích doposud platilo, že je-li infekcí nakažen kořenový kanálek zubu, nezbývá než celý zub vytrhnout. To je v moderní stomatologii samozřejmě nesmysl, a to zejména díky zavedení operačního mikroskopu, čímž se úspěšnost léčby kořenových kanálků (endodoncie) zvýšila na úžasných 97 %.

Co obnáší léčení kořenových kanálků (endodoncie)?

Endodoncie, neboli léčení zubních kořenových kanálků, je potřeba v případech, kdy je infikována dřeň zubu (např. kazem). Tuto infikovanou dřeň je nutné co nejdříve vyjmout, aby se zamezilo dalšímu šíření infekce, a vzniklý prostor vyplnit speciální léčivou vložkou, která obnoví původní funkčnost zubu.

Vzhledem k tomu, že jde doslova o hodinářskou práci, která od stomatologa vyžaduje absolutní preciznost, nezabývá se jí ani zdaleka každý. Odborníci naší kliniky Mediestetik mají nicméně v oboru endodoncie bohaté zkušenosti a využívají těch nejnovějších endodontických nástrojů, včetně špičkového operačního mikroskopu prestižní značky Carl Zeiss, což jim umožňuje provádět endodontická léčení i ve velmi komplikovaných případech.

Jak probíhá léčení kořenového kanálku?

Léčení kořenového kanálku probíhá zpravidla ve dvou návštěvách. Při první návštěvě stomatologie dojde k odstranění infikované dřeně, zub vyčistí a vyplní speciální léčivou vložkou. Ta musí působit minimálně 10 dní, až po uplynutí této doby proto dochází k zaplombování zubu fotokompozitní či keramickou výplní.

Jaké jsou přednosti práce s mikroskopem?

 • Mikroskop umožňuje přesně zjistit polohu kanálků, jejich průchodnost, ohyby a další anatomické zvláštnosti zubů pacienta, které jsou pouhým okem nezjistitelné
 • Plná vizuální kontrola umožňuje v maximální míře zachovat zdravé tkáně a odstranit pouze infikované části zubu
 • Léčení pod mikroskopem snižuje riziko zlomení nástroje v kanálku, perforace (tj. vytvoření falešného kanálku v zubu) nebo přehlédnutí dalšího infikovaného kanálku v zubu
 • Pomocí mikroskopu lze provádět komplikovanou léčbu, opětovné léčení a odplombování kanálku (pokud už byl jednou léčen), odstranění fragmentů zlomených nástrojů, které mohly zůstat v kanálku po neúspěšné předchozí léčbě atd.

4 důvody proč léčit kořenové kanálky

1. Omezení invazivních zákroků – Zánět kanálku nemusí znamenat konec a vytržení zubu. Moderní technologie umožňují řešení všech problémů, které by jinak lékař pouhým okem nemohl diagnostikovat. Stomatologické ordinace Mediestetik v Praze a Teplicích mají tyto technologie k dispozici!

2. Zacílení pod mikroskopemMikroskopická endodoncie přináší velké možnosti nejen v diagnostice, ale i ošetření kořenových kanálků.

3. Rychlá a šetrnná pomoc – Endodontický mikroskop usnadňuje stomatologovy práci natolik, že k záchraně zubu stačí pouze dvě návštěvy. Během první dojde k ošetření –čistění kořenového kanálku a vložení ošetřující vložky, kterou je třeba ponechat na místě cca pod 10 dní. Následně přichází na řadu zaplombování zubu.

4. Vlastní zuby jsou vždycky ty nejlepší – Tak se o ně starejme. Když už dojde na dřeň (na kanálek), i tady je naštěstí řešení v podobě mikroskopické endodoncie. Stomatologové Mediestetik to navíc s mikroskopy skvěle umí, tak se na nás neváhejte obrátit.

Fotogalerie

Endodoncie: Léčení kořenových kanálků | Klinika Mediestetik Endodoncie: Léčení kořenových kanálků | Klinika Mediestetik

Video

Endodoncie: Léčení kořenových kanálků | Klinika Mediestetik

Ceník

 • Cena konzultace 500 Kč
 • Ošetření kanálků od 6 000 Kč
  Cena ošetření je závislá od 
  složitosti léčby a počtu kanálků
 • Léčivá vložka od 220 Kč
 • Vyjmutí cizího tělesa 1 100 Kč
 • Endo dostavba od 2 040 Kč
 • Operační mikroskop 1 650 Kč

V případě, že se v potvrzeném termínu z jakéhokoliv důvodu nemůžete dostavit, informujte nás prosím o této skutečnosti minimálně 48 hodin před dohodnutou schůzkou. Nově možnost pořídit i na splátky!
Více informací se dozvíte na recepci nebo na tel. +420 242 242 242

Kontaktujte nás

vyberte soubory

Odpovídáme na vaše dotazy

Dobrý den, už několikrát jsem byl u své lékařky, ale zub mě stále bolí. Čím to může být?

Léčení kořenových kanálků na naší klinice probíhá za pomocí operačního mikroskopu, díky němuž je téměř v 100 % případů kanálek vyléčen během jedné procedury.

Dobrý den, zajímalo by mě co to je přesně ten operační mikroskop? Děkuji.

Operační mikroskop se používá k léčbě kořenových kanálků. Je schopen jej až 30x zvětšit, což umožňuje velice přesnou a precizní práci, proto jsme schopni téměř vždy zub zachránit a kanálek vyléčit.

Jak léčba kanálků probíhá?

Standardně ve dvou návštěvách. Během první se kanálek vyčistí a naplní léčebnou vložkou. Přibližně po 10 dnech, během druhé návštěvy, se provizorní léčebná vložka vymění za výplň stálou.

Další dotazy

Další procedury